Slavnostní osvětlení budov

se má používat tak, aby nezevšednělo. Jistě ne po celou noc, jistě ne každý večer. Pokud si nějaká budova zaslouží i každovečerní (tj. všední) osvětlení, mělo by se vhodně snoubit s přímým osvětlením okolního terénu, možná jej i nahrazovat. Současně též umožnit proměnu všedního stavu na sváteční -- docílit nápadně slavnostního vzhledu města ve dne je obtížnější než promyšleným použitím umělého světla za významných večerů.

Slavnostní atmosféry se obvykle nedosáhne spoustou dalšího světla oproti všedním večerům, spíše jeho ubráním. Pracovní osvětlení bývá silnější než to, které používáme pro chvíle odpočinku nebo oslav.

Úvod do problematiky slavnostního osvětlování a zvýrazňování budov vůbec (s komentářem k současnému návrhu na proměnu Brna) je k dispozici ve formátu pdf (0,1 MB, ten prosím použijte pro tisk) nebo html (20 KB) -- v obou verzích jsou hypertextové odkazy na další české texty i zahraniční zdroje.

Spoustu dalších informací o kvalitním venkovním osvětlování i důsledcích osvětlování nedbalého se dozvíte na stránkách http://svetlo.astro.cz a spoustě odkazů z nich.

Jan Hollan Hvězdárna a planetárium Mikuláše Koperníka v Brně, 15. dubna 2002